6 wskazówek dotyczących sadzenia roślin w dużych donicach 0
5 wskazówek dotyczących sadzenia roślin w dużych donicach

Duże donice to prosty i szybki sposób na zaaranżowanie ogrodu czy tarasu, ale również na dodanie uroku Twojemu domowi. Wybór dużej donicy gwarantuje, że każda roślina zostanie pięknie wyeksponowana oraz sprawi, że nasze aranżacje będą widoczne nawet z ulicy. Ten rodzaj donicy umożliwi również uprawę większości gatunków roślin, nawet tych dużych i wymagających.

W poniższym wpisie poznasz 6 niezbędnych trików, dzięki którym sadzenie i pielęgnacja roślin w dużych donicach nie sprawi więcej problemu.

Jak sadzić rośliny w dużych donicach?

Donice, szczególnie te na zewnątrz, mogą stwarzać pozory trudnych w użytkowaniu. Jednak trzymanie się kilku, podstawowych zasad sprawi, że przygoda z ogrodnictwem będzie czystą przyjemnością.

1. Wybierz odpowiedni materiał donicy

Na rynku dostępna jest szeroka oferta różnych donic, dzięki czemu dostosujemy je nie tylko do stylu naszego ogrodu czy domu, ale również do odpowiednich warunków, w których będziemy ją przechowywać. Wybór odpowiedniego materiału będzie miał również duży wpływ na zdrowy wzrost roślin. Najpopularniejszymi materiałami są:

  • donice drewniane - jest to materiał dla osób ceniących naturę i klasyczny design. Naturalny materiał zapewnia również zdrowy wzrost roślin. Donice drewniane sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na tarasie lub ogrodzie. Donice wystawione na zewnątrz muszą zostać odpowiednio zaimpregnowane - zabezpieczone przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Żeby donice służyły nam przez wiele lat, w niezmienionym stanie, impregnacje należy cyklicznie powtarzać.
  • donice ceramiczne - ten rodzaj donic to przede wszystkim charakterystyczny, przepiękny design, który sprawdzi się w stylu prowansalskim, rustykalnym czy klasycznym. Donice ceramiczne są często szkliwione, dzięki czemu stają się bardziej trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Duża część jest mrozoodporna i może być przez cały rok przechowywana na zewnątrz. Donice nieszkliwione wystawione na działanie czynników atmosferycznych będą się pięknie starzeć, zyskując naturalny, niepowtarzalny wygląd. Donice te są ciężkie, dlatego unikajmy sadzenia w nich roślin, które muszą być przenoszone na zimę do domu.
  • donice plastikowe (z polietylenu) - sprawdzą się wszędzie: w salonie, na ogrodzie, tarasie czy w biurze. Ich główną zaletą jest lekkość i odporność na uszkodzenia. Łatwo się je transportuje oraz przenosi. Są dostępne w przeróżnych kształtach i kolorach, dzięki czemu każdy wybierze odpowiedni produkt dla siebie. Wielu producentów staje również na wysokości zadania jeśli chodzi o ochronę środowiska - coraz więcej doniczek jest wykonywanych z materiałów z recyklingu, co znacząco zmniejsza produkcję plastiku.
  • donice z włókna szklanego - stosunkowo nowy i bardzo ceniony materiał, który wytrzyma w dobrym stanie wiele lat. Niezwykle trwały, mrozoodporny i niepodatny na uszkodzenia. Główną jego zaletą jest to, że możemy donice możemy umieścić zarówno na zewnętrz, jak i wewnątrz pomieszczenia bez uszczerbku na wyglądzie. Dodatkowo są bardzo lekkie, można je wykonać w każdym możliwym kształcie i kolorze. W dnie można wywiercić otwory, które zapewnią odpowiedni drenaż roślinie. 

2. Wybierz odpowiednie miejsce dla donicy

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś podnieść donicę wypełnioną ziemią to wiesz, że to trudne zadanie. Prawie niemożliwe jest również przesunięcie dużej donicy bez wyrzucania ziemi ze środka. Nie jest to dobre ani dla Twoich roślin ani dla Twoich pleców. 

Dlatego szczególnie ważne jest, żeby zdecydować, gdzie umieścimy donicę, zanim zaczniemy sadzić kwiaty. Wybór miejsca musi być podyktowany nie tylko względami dekoracyjnymi, ale również odpowiednimi warunkami do wzrostu rośliny, którą wybraliśmy do sadzenia.

3. Wybierz odpowiednie rośliny

Po podjęciu decyzji, gdzie postawić donice, nadszedł czas na wybór roślin. Najważniejsze jest to żeby ustalić w jakiej ekspozycji będzie umiejscowiona donica: północnej, południowej, wschodniej czy zachodniej. Jest to podstawa, która będzie miała diametralny wpływ na to, czy roślina będzie rozwijać się prawidłowo. Niestety zbyt nasłonecznione stanowisko lub na odwrót, zbyt zacienione może znacznie spowolnić wzrost rośliny.

Kolejnym ważnym wyborem będzie to czy roślina ma być wieloletnia czy jednoroczna. Można również stworzyć kompozycję z różnego rodzaju i gatunku roślin, dzięki czemu donica będzie wyglądała inaczej w zależności od pory roku.

jak sadzic rosliny w donicach

4. Przygotuj donicę do sadzenia

Odpowiednie, sumienne przygotowanie donicy do sadzenia sprawi, że będziemy mieli mniej problemów z jej użytkowaniem w przyszłości. Jeśli donica będzie umiejscowiona na zewnątrz, bez zadaszenia to podstawą jest obecność otworów drenażowych na dnie donicy. Donicę z otworami można kupić bezpośrednio w sklepie, jednak gdy posiadamy już donicę, która nie posiada takich otworów, w większości przypadków otwór możemy nawiercić sami. Otwory umożliwią odpływ nadmiaru wody, który gromadząc się w donicy mógłby spowodować gnicie korzeni.

Donicę przed sadzeniem można od razu ocieplić styropianem, dzięki czemu korzenie rośliny będą chronione zimą, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Czy każdą donicę należy ocieplić? Nie każdą, jednak to czy nasza donica wymaga ocieplenia zależy od rodzaju posadzonej w niej rośliny. Jeśli jest podatna na niskie temperatury to donicę trzeba będzie zaizolować. Izolacji możemy natomiast uniknąć, gdy mamy w planach posadzenie w donicy roślin jednorocznych, które na zimę zamierają.

Jeśli donica jest duża lub wysoka i nie będziemy potrzebować jej całej objętości to można na dno wysypać materiał wypełniający np. stare, potłuczone doniczki, kamienie, nawet styropian. Dzięki temu zużyjemy mniej ziemi do wypełnienia donicy oraz unikniemy niepotrzebnego dociążania donicy (np. gdy do wypełnienia użyjemy lekkiego materiału).

Do tak przygotowanej donicy wsypujemy keramzyt, który jest warstwą drenującą i zapobiegającą zastojom wilgoci. Ile keramzytu wsypać do donicy? Optymalnie umieścić ¼ objętości donicy.

Na koniec dobieramy odpowiedni rodzaj podłoża, w którym posadzimy roślinę. Tutaj należy sugerować się warunkami, w których roślina najlepiej będzie się rozwijać.

5. Zapewnij odpowiednią ilość wody

Rośliny w większych donicach łatwiej przelać, niż przesuszyć. Dlaczego?  Zawierają większą ilość gleby, przez co jej wysychanie trwa dłużej. Często wierzchnia warstwa gleby może wydawać się sucha, podczas gdy głębsze jej warstwy są nadal wilgotne. Jeśli w takiej sytuacji znowu podlejemy roślinę, korzenie rośliny mogą stać się bardziej podatne na choroby, albo co najgorsze zgnić. Dlatego tak ważny jest keramzyt w donicy, który pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci i chroni korzenie przed zastojem wody.

Jak sprawdzić czy roślina potrzebuje podlania?

Włóż palce głęboko w glebę, nie tylko do jej wierzchniej warstwy. Jeśli podłoże będzie suche to znak, że nadszedł czas na podlewanie. Warto również zwrócić uwagę na pogodę. W cieplejsze, słoneczne dni odparowanie wody z donicy jest większe niż, gdy temperatura jest niższa, a dzień pochmurny.

czy roslina potrzebuje podlewania

6. Zabezpiecz donicę na zimę

W naszym klimacie, posiadając donice i rośliny na zewnątrz, należy pamiętać o ich zabezpieczeniu przed zimą. Rośliny doniczkowe są bardziej podatne na niskie temperatury niż rośliny posadzone bezpośrednio w gruncie. Jest kilka opcji zabezpieczenia donic na zimę:

  • zabezpieczenie wnętrza donicy już podczas sadzenia rośliny np. styropianem - sposób z izolacją donicy styropianem omawialiśmy w pkt. 3
  • zawinięcie donicy i rośliny np. włókniną - włóknina lub inny materiał, którym owiniemy roślinę i donicę będzie stanowić izolację przed mrozem. Kolejne warstwy materiału zapewniają lepszą izolację. Pamiętaj! Nie stosuj plastikowych materiałów do owijania, ponieważ może to spowodować “zaparzenie” się rośliny oraz nieprawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Zimą również operuje słońce, które będzie podgrzewać donicę i tworzyć niesprzyjające warunki wewnątrz kokona.
  • wnoszenie donic do domu - donice można przenieść do domu już jesienią, gdy temperatury znacznie się obniżą i przetrzymać je tam aż do wczesnej wiosny. Ewentualnie można wnosić je wyłącznie w mroźniejsze dni i noce, a gdy temperatura znowu się podniesie, wynosić z powrotem na dwór. Wszystko zależy od wytrzymałości danej rośliny, którą posadziliśmy w donicy. 

Jak widzimy istnieje kilka głównych zasad, które decydują o tym czy nasza roślina przetrwa w dużej donicy w dobrym stanie przez lata. Pamiętajmy jednak, że uprawianie roślin powinno być przede wszystkim dobrą zabawą, relaksem i przyjemnością z obcowania z przyrodą. Dajcie znać w komentarzach czy wolicie uprawiać rośliny w dużych donicach, czy mieć większą ilość małych doniczek?




Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl