Doniczka do palmy - jaką wybrać? Przewodnik po uprawie palmy w donicy. 0
Doniczka do palmy - jaką wybrać? Pełny przewodnik po uprawie palmy w donicy.

Doniczka do palmy - jaką wybrać? Przewodnik po uprawie palmy w donicy.

Palmy mają w sobie coś wyjątkowego i orientalnego, co sprawia, że czujemy się jak na wakacjach. Nic dziwnego, że wielu miłośników roślin zastanawia się, czy palmy mogą być uprawiane w donicach w zamkniętym pomieszczeniu? Dobra wiadomość jest taka, że palmy niezaprzeczalnie mogą być roślinami doniczkowymi, jednak potrzebują specjalnego traktowania, żeby przeżyć z nami wiele lat. W poniższym wpisie omówimy najważniejsze punkty uprawy palmy w donicy oraz odpowiemy na pytanie, jaka donica do palmy będzie najlepsza.

 

Wpis z serii:

Różne gatunki roślin w donicach

Spis treści:

  1. Donica do palmy - jaką wybrać?
  2. Rozmiar donicy - czy palma musi mieć dużą doniczkę?
  3. Donica do palmy - jaki materiał wybrać?
  4. Odpowiednie podłoże - jaka ziemia do palmy będzie najlepsza?
  5. Podlewanie palmy
  6. Odpowiedni drenaż w donicy
  7. Nasłonecznienie

 

Donica do palmy - jaką wybrać?

Uprawa palmy w doniczce jest stosunkowo łatwa, ponieważ rośliny te rosną naturalnie zazwyczaj w ekstremalnych warunkach , więc przystosowanie się do wnętrza naszego domu nie stanowi dużego wyzwania. Aby uzyskać największe szanse na sukces, wybierz odmianę palmy, która wolno rośnie i jest łatwa w uprawie.

Rozmiar donicy - czy palma musi mieć dużą doniczkę?

Wielkość donicy ma kluczowe znaczenie dla zdrowego wzrostu palmy. Musi ona być odpowiednio dobrana do rozmiarów rośliny, zapewniając jednocześnie stabilność. Zbyt mała donica może ograniczać rozwój korzeni, co prowadzi do niedoboru składników odżywczych. Z kolei zbyt duża donica może sprzyjać nadmiernemu zatrzymywaniu wody, co skutkuje gniciem korzeni.

Palmy najlepiej sadzić w dużej doniczce, ponieważ, nawet te miniaturowe, zwykle rosną wysokie. Zawsze jednak należy dostosować wielkość donicy do odmiany i rodzaju danej rośliny, ponieważ różnią się one zazwyczaj tempem wzrostu, systemem korzeniowym i wielkością części nadziemnej.

System korzeniowy palm

Palmy charakteryzują się unikalnym i specyficznym systemem korzeniowym, który różni się od systemów spotykanych u wielu innych roślin. Duża część palm posiada tzw. korzenie palowe, które wyrastają prosto w dół z pnia rośliny. Korzenie palowe są grube, silne i rosną w kierunku głębszych warstw gleby. Stanowią one główny system korzeniowy i pełnią funkcję utrzymywania stabilności rośliny w gruncie. Dlatego jeśli chodzi o donice, dobrze sprawdzi się wysoka doniczka do palmy, która jest  w stanie pomieścić długi system korzeniowy palm.

Wszystkie wysokie donice znajdziesz pod linkiem --> Donice wysokie


 

Pamiętaj!

Duże palmy potrzebują większej i bardziej stabilnej donicy, aby pomieścić ich system korzeniowy, ale również, żeby zapewnić odpowiednią podporę roślinie, która zazwyczaj jest dosyć wysoka.

Jeśli zauważysz, że korzenie wychodzą z otworów drenażowych lub krążą wokół mniejszej doniczki, być może nadszedł czas, aby przesadzić roślinę do większej. Nie przesadzaj jednak zbyt wcześnie, ponieważ nadmiar gleby może zatrzymać wodę, powodując problemy z nadmiernym podlewaniem.


 

jaką wybrać doniczkę do palmy

1. Donica ceramiczna wysoka 57/67/86 cm Atlantis 2. Donica metalowa - Corten Circulo 6| 60x90 cm 3. Wysoka donica 62/78/100 cm z włókna szklanego czarna 4. Donica wysoka z włókna szklanego 100/120cm Parga  5. Donica rattanowa wysoka Z WKŁADEM | 45X43 cm  

Donica do palmy - jaki materiał wybrać?

Kiedy już określisz odpowiedni rozmiar donicy, czas wybrać odpowiedni materiał donicy. Dostępne są różne materiały takie jak drewno, ceramika, plastik czy modne ostatnio włókno szklane.

Donice z terakoty

Doniczki gliniane doskonale nadają się do uprawy palm, ponieważ umożliwiają cyrkulację powietrza przez porowaty materiał, co pomaga regulować temperaturę gleby i poziom wilgoci. Dzięki naturalnej kolorystyce idealnie wpisują się w klimat śródziemnomorski lub klasyczny. Minusem jest waga - mogą być ciężkie podczas przenoszenia. 

Doniczki plastikowe

Donice plastikowe zapewniają lekkość, wygodę i niezliczoną ilość wzorów i kolorów. Łatwo dopasować je do każdego stylu pomieszczenia. W porównaniu z innymi materiałami są również stosunkowo tanie. Plastikowe ściany donicy nie pozwalają na cyrkulację powietrza, dlatego odpowiedni drenaż ma kluczowe znaczenie. Wybierając ten rodzaj donicy warto pamiętać o dodaniu dodatkowych otworów drenażowych, jeśli to konieczne, aby zapobiec problemom z nadmiernym podlewaniem.

Donice drewniane

Ponadczasowe drewniane donice to zawsze dobry wybór. Pięknie ocieplają wnętrze, nigdy nie wychodzą z mody oraz są materiałem naturalnym, co ma ogromne znaczenie dla środowiska. Wadą drewna jest potrzeba konserwacji co kilka lat. 

Donice z włókna szklanego

Hit ostatnich lat. Donice wykonane z kompozytu włókna szklanego najczęściej wybierane są do obiektów komercyjnych, biur, restauracji, hoteli itp. Są niezwykle trwałe, eleganckie i odporne na warunki atmosferyczne. Z tego materiału można wykonać praktycznie każdy wzór oraz dostosować każdy kolor donicy. Wadą może być cena, jednak biorąc pod uwagę wytrzymałość donice te posłużą nam o wiele dłużej niż ich tańsze odpowiedniki.

Ostatecznie wybór odpowiedniego materiału będzie sprowadzał się do osobistych preferencji i konkretnych potrzeb Twojej palmy doniczkowej. Należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju materiału, który wybierzesz, posiadanie odpowiednich otworów drenażowych ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowej gleby i uniknięcia problemów z palmami doniczkowymi, takich jak zgnilizna korzeni lub rozwój pleśni.

donica do palmy

6. Donica wysoka 80cm Habana 7. Donica kula 48 cm z włókna szklanego czarna 8. Donica wysoka z włókna szklanego 100/120cm Parga 9. Donica z włókna szklanego 45/60/75/100cm Silba 10. Donica drewniana dębowa wysoka

5 wskazówek dotyczących pielęgnacji palm w doniczkach

1. Odpowiednie podłoże - jaka ziemia do palmy będzie najlepsza?

Większość palm preferuje dobrze zdrenowaną, lekką, wilgotną i bogatą w substancje organiczne glebę. Palmy nie tolerują zalewania korzeni, dlatego ważne jest, aby ziemia była przepuszczalna, żeby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać. Większość palm preferuje lekko kwasowe lub neutralne pH gleby w zakresie od 6,0 do 7,5. Dodatek substancji organicznych, może poprawić strukturę gleby i dostarczać roślinie niezbędnych składników odżywczych. Niektóre palmy mogą wymagać dodatkowych składników, takich jak perlit czy piasek, aby poprawić drenaż i strukturę gleby.

Jeśli nie chcemy sami tworzyć odpowiedniej mieszanki, warto zakupić gotowe podłoże do palm, które dostępne jest praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym.

2. Podlewanie palmy

Jak zawsze, kluczowe znaczenie dla rośliny ma znalezienie właściwej równowagi nawadniania. Palmy preferują lekko wilgotną glebę, z brakiem zastojów wodnych, które mogą prowadzić do takich problemów jak np. gnicie korzeni lub pojawienie się pleśni. 

Aby sprawdzić, czy Twoja palma doniczkowa wymaga podlewania, wbij palec w ziemię na około centymetr. Jeśli na tej głębokości wydaje Ci się sucho, czas ją podlać. Dodatkowo upewnij się, że nadmiar wody może odpłynąć z doniczki, aby uniknąć zastojów wodnych.

Palmy lubią wysoką wilgotność powietrza na poziomie 50-60%. Sprawdź jaka panuje w Twoim domu - jeśli jest za niska warto rozważyć postawienie np. nawilżacza.

Zbyt mała wilgotność w doniczce, jak i w powietrzu może objawiać się schnięciem końcówek liści.

3. Odpowiedni drenaż w donicy

Palmy są podatne na gnicie korzeni. Dlatego warto mieć w doniczce przynajmniej jeden otwór drenażowy, aby uniknąć gromadzenia się nadmiaru wody w glebie. Podczas sadzenia na dno donicy warto również wysypać warstwę drenażu np. w postaci keramzytu. 

Gdy korzenie zaczną gnić, niewiele można zrobić, aby uratować roślinę. W tym przypadku znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

4. Nasłonecznienie

Większość palm preferuje jasne, rozproszone światło, jednak nasłonecznienie, które jest odpowiednie dla danej palmy, zależy przede wszystkim od gatunku rośliny. 

Wiele palm ma zdolność dostosowywania się do różnych warunków oświetleniowych, ale zazwyczaj trzeba unikać ekstremów, takich jak długotrwałe bezpośrednie nasłonecznienie lub całkowity brak światła.

Warto zawsze sprawdzić specyficzne wymagania danego gatunku palmy, ponieważ różne rośliny mogą mieć różne preferencje dotyczące nasłonecznienia. Monitorowanie reakcji rośliny na warunki oświetleniowe i dostosowywanie jej umieszczenia w zależności od jej reakcji może pomóc w utrzymaniu zdrowego wzrostu palmy.

Uprawa palm w donicach to fascynujące wyzwanie, które może przynieść nie tylko estetyczne korzyści, ale także radość z obcowania z egzotycznym pięknem natury. Wybierając odpowiednią donicę, ziemię i dostosowując warunki oświetleniowe, możemy stworzyć atrakcyjne aranżacje zarówno w naszym wnętrzu, jak i na zewnątrz.  Niech uprawa palm w donicach stanie się dla nas nie tylko pasją, ale również sposobem na stworzenie zielonego azylu, gdzie natura łączy się z harmonią naszego codziennego życia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl