Ogród w donicach - 8 najważniejszych zasad uprawy roślin w donicach 0
Ogród w donicach - 8 najważniejszych zasad uprawy roślin w donicach

Ogród w donicach - 8 najważniejszych zasad uprawy roślin w donicach. 

Ogród w donicach to fascynująca alternatywa dla tradycyjnego ogrodu, szczególnie dla osób ograniczonych przestrzenią. Odpowiednia pielęgnacja i zrozumienie podstawowych zasad uprawy roślin w donicach, są kluczowe dla sukcesu tego małego ekosystemu. W poniższym wpisie omówimy osiem najważniejszych zasad, które pomogą Ci cieszyć się bujnym ogrodem na balkonie, tarasie czy w domu.

 

Wpis z serii:

Porady dotyczące sadzenia roślin w donicach

Spis treści:

  1. Drenaż donicy
  2. Dobór podłoża
  3. Struktura gleby
  4. Składniki odżywcze
  5. Podlewanie roślin w donicach
  6. Nawożenie roślin w donicach
  7. Wybór odpowiedniej rośliny doniczkowej
  8. Zimowanie roślin w donicach

 

Dlaczego warto uprawiać ogród w donicach? 

Najczęściej wymienianym powodem jest brak miejsca na tradycyjny ogród. Istnieje jednak o wiele więcej powodów, dla których warto uprawiać rośliny w donicach. 

  • Uprawa w donicach pozwala ogrodnikowi uprawiać rzeczy, które normalnie nie rosłyby w ich glebie i klimacie. Na przykład, jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest gliniasta, możesz uprawiać w donicach rośliny, które preferują lżejszą glebę, a następnie umieścić pojemnik w ogrodzie. Podobnie, jeśli Twoja gleba jest zasadowa, możesz uprawiać w pojemnikach rośliny kwasolubne.
  • Jeśli mieszkasz w chłodniejszej części Polski, możesz oszukać klimat, sadząc nieodporne lub średnio odporne rośliny w pojemnikach, a następnie przenosząc je do pomieszczeń na zimowe miesiące. Odkąd kilka lat temu narodził się trend wykorzystywania roślin tropikalnych w ogrodzie, ten system wykorzystuje wiele osób pragnących wprowadzić trochę orientu do swojego otoczenia.
  • Możesz również użyć donic, żeby uprawiać rośliny, które mogą być inwazyjne w ogrodzie, ale nadal warto je uprawiać np. sumak octowiec.
  • Roślinami w donicach możemy dowolnie zmieniać przestrzeń. Można przestawiać je tak, aby sprawiały wrażenie ciągłego kwitnienia przez cały sezon. Gdy są w pełnym rozkwicie, warto umieścić je w reprezentatywnej części ogrodu np. przed wejściem do domu ,a gdy roślina przekwitnie, można przenieść ją na tyły lub po prostu obrócić doniczkę.  Jeśli w ogrodzie jest miejsce, które przez część sezonu jest całkowicie zielone, dodaj tam doniczkę z kwitnącymi bylinami, aby ożywić przestrzeń i dodać trochę koloru. Warto zaprojektować nasadzenia tak,  aby były skoordynowane z porami roku.
  • Sama donica może stanowić element ozdobny ogrodu. Czasami najważniejsze jest nie to, co umieścisz w środku, ale sama donica. Jest to szczególnie widoczne, jeśli donica jest bardzo duża, oryginalnie zabarwiona lub ma niepowtarzalny kształt.

Jakie rośliny można sadzić w donicach?

Niemal każda roślina może być uprawiana w donicy, o ile spełnimy jej potrzeby dotyczące przestrzeni korzeniowej. Rośliny jednoroczne, byliny, zioła, a nawet drzewa bonsai to tylko kilka przykładów. Wybierając rośliny, zwróć uwagę na ich wielkość, tempo wzrostu i preferencje dotyczące oświetlenia.

Główne zasady uprawy roślin w donicach

Każda roślina potrzebuje trochę innych warunków do prawidłowego wzrostu, jednak istnieje kilka złotych zasad dotyczących uprawy w donicach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Drenaż donicy

Odprowadzanie wilgoci jest absolutnie niezbędne w przypadku roślin uprawianych w donicach. Każdy pojemnik, którego używasz, musi mieć co najmniej jeden otwór drenażowy. Jeżeli doniczka, którą wybierzesz, nie ma otworu w dnie, możesz zrobić taki otwór samodzielnie za pomocą np. wiertarki (należy dopasować jedynie wiertło do nawiercanego materiału).

Zanim napełnisz pojemnik ziemią, należy zabezpieczyć otwory drenażowe, aby ziemia nie wypadła z dna doniczki np. włókniną, która przepuszcza wodę, ale zatrzyma ziemię w donicy.

Konieczne jest również dodanie warstwy drenażowej na dno pojemnika. Najpopularniejszym materiałem jest keramzyt, jednak można użyć również odłamków ceramiki, kamyczków polnych itp.

Dobór podłoża

Przede wszystkim, zidentyfikuj rodzaj rośliny, którą zamierzasz sadzić. Rośliny o różnych potrzebach glebowych będą wymagały różnych rodzajów podłoża.

Struktura gleby

Odpowiednia struktura gleby doniczkowej powinna być luźna, lekka i dobrze przepuszczalna. Można to osiągnąć poprzez dodatek torfu lub kompostu, co poprawi strukturę gleby. Powinna się również charakteryzować dobrym drenażem, aby uniknąć zatrzymywania się wody, co może prowadzić do gnicia korzeni. Mieszanka z dodatkiem perlitu, piasku lub keramzytu poprawi przepuszczalność.

pH Gleby

Upewnij się, że pH gleby jest zgodne z preferencjami rośliny. Niektóre rośliny wymagają kwasowej gleby, podczas gdy inne preferują obojętne lub lekko zasadowe warunki.

Składniki odżywcze

Gleba doniczkowa powinna dostarczać wystarczającą ilość składników odżywczych. Warto używać gotowych mieszanek, które zawierają nawozy lub regularnie nawozić rośliny, zwłaszcza w okresie wzrostu. W przypadku niektórych roślin, takich jak sukulenty czy storczyki, konieczne może być użycie specjalistycznego substratu dostosowanego do ich potrzeb.

Co jakiś czas warto wymieniać glebę w doniczkach, aby zapobiec gromadzeniu się soli mineralnych i innych substancji, które mogą szkodzić roślinom.

Podlewanie roślin w donicach

Podlewanie to jedna z najważniejszych czynności przy uprawie roślin w donicach. Ze względu na nie do końca naturalne warunki musimy szczególnie zadbać o korzenie rośliny. Najważniejsze jest utrzymanie równowagi między nadmiernym, a zbyt małym podlewaniem. Monitoruj wilgotność podłoża regularnie.

  • Rośliny w pojemnikach z reguły wymagają częstszego podlewania niż te w gruncie. Większość z nich wymaga codziennego podlewania, jeśli pogoda jest szczególnie słoneczna lub wietrzna. Ponadto, również materiał, z którego wykonana jest doniczka, będzie miał wpływ na częstotliwość podlewania roślin.
  • Staraj się nie dopuszczać do etapu więdnięcia. Prawdopodobnie rośliny odbiją, jednak może to mieć wpływ na ich wzrost czy kwitnięcie.
  • Jeśli woda nie wypływa swobodnie, sprawdź otwory drenażowe pod kątem zatkania i oceń strukturę gleby – w miarę rozkładu składników organicznych gleba staje się rozmoczona, gęsta i pozbawiona przestrzeni powietrznych
  • Warto ustawiać doniczki w grupach. Zapewni to roślinom wzajemny cień i zwiększy lokalną wilgotność powietrza, co pozytywnie wpłynie na utrzymanie odpowiedniej wilgotności.
  • Do podlewania używaj delikatnego strumienia wody, w przeciwnym razie gleba zostanie wypłukana z pojemnika.
  • Najlepsze jest regularne poranne podlewanie. Pozwala to roślinom przeschnąć przed zapadnięciem zmroku, co pozwala uniknąć potencjalnych problemów chorobowych. Regularność jest bardzo ważna. Rośliny nie będą rosły tak dobrze, jeśli będziemy pozwalać na ich całkowite wyschnięcie pomiędzy podlewaniami. Glebę doniczkową często trudno jest ponownie nawilżyć po wyschnięciu, co uniemożliwia zapewnienie korzeniom wilgoci.

podlewanie roślin w donicach  jaka ziemia do donic

Zasady podlewania roślin zimą

  • Podlewanie może być nadal konieczne w przypadku drzew iglastych i innych roślin zimozielonych, zwłaszcza jeśli zostały przeniesione pod osłony, gdzie nie pada deszcz. Przynajmniej raz w tygodniu sprawdzaj podłoże roślin zimozielonych i iglastych oraz podlewaj je, jeśli to konieczne.
  • W przypadku roślin liściastych lub innych uśpionych roślin rzadko konieczne jest podlewanie.
  • Unikaj podlewania, jeśli prognozowane są przymrozki.

Nawożenie roślin w donicach

Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują szerokiej gamy składników odżywczych w różnych ilościach, w zależności od rodzaju rośliny i jej etapu wzrostu. Trzy kluczowe składniki odżywcze, zwykle pozyskiwane z gleby, to azot, fosfor i potas, natomiast węgiel, tlen i wodór są absorbowane z powietrza. Inne ważne składniki odżywcze gleby obejmują magnez, wapń i siarkę. Ogrodnicy mogą uzupełniać składniki odżywcze, stosując nawozy (sztuczne lub naturalne), aby pobudzić wzrost roślin oraz poprawić kwitnienie i owocowanie.

Ponieważ codzienne podlewanie powoli wypłukuje składniki odżywcze z gleby, dobrym pomysłem jest dostarczanie niewielkiej ilości płynnego nawozu co jakiś czas roślinom w okresie wzrostu i kwitnienia. Częstotliwość nawożenia zależy zazwyczaj od potrzeb danego gatunku. Często rośliny same dają nam znać, że nadszedł czas na dodanie nawozu. Liście wówczas stają się jasnozielone lub lekko żółte.).

PAMIĘTAJ! Częstotliwość nawożenia i rodzaj nawozu różnią się w zależności od rośliny i pory roku.

Wybór odpowiedniej rośliny doniczkowej

Rośliny, które wybieramy, muszą ze sobą współpracować, a nie tylko dobrze razem wyglądać. Oznacza to, że ważne jest łączenie odmian o podobnych potrzebach, jeśli będą rosły w tym samym pojemniku. Najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę to: potrzeby dotyczące ilości światła, rodzaj gleby, ph gleby, potrzeby dotyczące wilgotności podłoża. Łącz tylko te rośliny, które mają te same wymagania, a otrzymasz piękne, bezproblemowe kompozycje na lata. Jeśli chcesz uprawiać rośliny o różnych wymaganiach, możesz to zrobić, ale w osobnych doniczkach.

Jeśli chodzi o aspekt wizualny, na początek zwróć szczególną uwagę na kolor, fakturę i pokrój liści, a następnie wybierz rośliny ze względu na kwiaty. Pracując z roślinami wieloletnimi, pamiętaj, że kwiaty są drugorzędnym punktem naszego zainteresowania, ponieważ w przeciwieństwie do roślin jednorocznych pojawiają się tylko przez ograniczony czas. Dobrze zaprojektowana kompozycja będzie przede wszystkim świetnie wyglądała przez cały rok.


 Czy wiesz, że...

Ze względu na ograniczenia dotyczące korzeni większość roślin wieloletnich (zwłaszcza tych większych) nie osiągnie rozmiarów w donicy takich jak standardowo uzyskuje w gruncie. 

Nasadzenia w cieniu w dużej mierze opierają się na ciekawych liściach, ponieważ zazwyczaj nie kwitną tak długo, jak ich słoneczne odpowiedniki. Skup się najpierw na liściach, pozostawiając kwiaty na drugim miejscu.

Jeśli planujesz przezimować donice na zewnątrz lub w nieogrzewanym miejscu, wybierz rośliny dostosowane do Twojej strefy klimatycznej. Znacząco zwiększy to ich szanse na pomyślne przezimowanie.


 

Zimowanie roślin w donicach

Dlaczego rośliny w donicach wymagają specjalnego traktowania, aby pomyślnie przetrwać zimę? 
Rośliny są mniej odporne na zimno, gdy rosną w donicach, ponieważ wahania temperatur są większe nad ziemią niż pod nią. Pamiętaj, że im większa doniczka, tym większa szansa na powodzenie zimowania. Dzieje się tak dlatego, że w większej doniczce znajduje się większa objętość gleby, która pomaga zaizolować korzenie, chroniąc je przed zamarzaniem i wysychaniem.

W cieplejszym klimacie lub w tych z grubą warstwą pokrywy śnieżnej zimą rośliny są na ogół łatwiejsze do przezimowania. 

Niezależnie od klimatu, byliny w pojemnikach należy dokładnie podlać tuż przed zamarznięciem gleby, aby zapewnić im rezerwę do wykorzystania podczas zimowych miesięcy. Możesz także od czasu do czasu nasypać kilka garści śniegu na górę donicy (jeśli zimujesz pod osłonami). Zapewni to roślinom dodatkową porcję wody, gdy temperatura wzrośnie na tyle, że śnieg się stopi.

zimowanie roślin w donicach

Jakie są główne problemy uprawy roślin w donicach?

Najczęstszym problemem jest nadmiar wody, prowadzący do gnicia korzeni. Inne problemy to niedobory składników odżywczych, nadmiar lub niedobór słońca, a także choroby i szkodniki. Główne problemy upraw roślin w donicach omówimy szerzej w kolejnym wpisie na blogu.

Zrozumienie potrzeb roślin oraz zastosowanie się do kilku kluczowych zasad uprawy w donicach przyczyni się do stworzenia urokliwego ogrodu na niewielkiej przestrzeni. Pamiętaj, że regularna obserwacja i dostosowywanie opieki do zmieniających się warunków są kluczowe dla utrzymania zdrowego i pięknego ogrodu w donicach.

 

   

1. Donica okrągła 47 cm z włókna szklanego UFO czarna 2. Donica ceramiczna okrągła 28/38/50 cm Atlantis 3. Donica ceramiczna szkliwiona okrągła 33/47cm turkusowa 4.Donica z terakoty Calima 31/38 cm Basalt  5. Donica metalowa jasny grafit Z KRATKĄ| 37x37x40 cm   6. Donica rattanowa duża okrągła GRUBY RATTAN| 50x45 cm  7. Donica geometryczna Alma  8. Donica z kamionki 30/39/50 cm Sicilia  9. Donica ceramiczna wysoka 57/67/86 cm Atlantis  10. Donica metalowa turkusowa Z KÓŁKIEM| 37x37x40 cm

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl