Iglaki do donic - 7 sprawdzonych rad jak sadzić iglaki w donicach 0
Iglaki do donic - 7 sprawdzonych rad jak sadzić iglaki w donicach

Iglaki do donic - 7 sprawdzonych rad jak sadzić iglaki w donicach

Zimozielone wartości dekoracyjne iglaków czynią je cennymi roślinami w naszym ogrodzie. Sadzenie iglaków w donicach jest praktyczne, ponieważ można je łatwo przenosić, łączyć z innymi roślinami i cieszyć się nimi z bliska na balkonie lub tarasie przez cały rok. Iglaki w ogrodzie dopełniają przestrzeń i często tworzą szkielet ogrodu, ponieważ są to rośliny, które zostają z nami w ogrodzie przez wiele lat. Wybór odpowiednich iglaków do donic może jednak stanowić wyzwanie, dlatego warto zrozumieć kilka kluczowych kwestii, które pomogą dokonać trafnego wyboru.

Stojąc przed wyborem odpowiedniego iglaka do donicy warto poświęcić trochę czasu na poznanie 7 poniższych sprawdzonych zasad, które ułatwią nie tylko odpowiedni wybór, ale również pomogą w pielęgnacji rośliny.

 iglaki w donicach

1. Wybór rośliny iglastej

Wybierając idealną roślinę iglastą do donicy na taras lub ogród, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, jednak jednym z najważniejszych jest rozmiar rośliny. Należy wziąć pod uwagę nie tylko obecny rozmiar rośliny, ale również jej potencjalny wzrost w przyszłości. Niektóre z nich mogą urosnąć do imponujących rozmiarów, co może prowadzić do problemów, jeśli donica lub przestrzeń, którą dysponujemy jest zbyt mała. W przypadku ograniczonej przestrzeni lepiej wybrać iglaki karłowate czy ich kuliste wersje. Jeśli już posiadamy drzewko, które w przyszłości osiągnie duże rozmiary zawsze można przesadzić je do gruntu np. do ogrodu.

Iglaki charakteryzują się różnorodnością kształtów i typów igieł. Niektóre mają krótkie, gęste igły, podczas gdy inne posiadają długie i delikatne. Wybór zależy od preferencji estetycznych oraz ogólnego stylu ogrodu. Przed zakupem warto zastanowić się, czy preferuje się bardziej regularny, geometryczny kształt iglaków czy może bardziej naturalny, swobodny wygląd. Warto pamiętać, że niektóre rodzaje tych roślin będą wymagały regularnego cięcia, żeby ładnie i estetycznie wyglądały.

Wybierając iglaki do donic, warto zwrócić uwagę również na ich odporność na popularne choroby. Odpowiednia pielęgnacja i regularne obserwacje pomogą w zachowaniu zdrowia roślin.

2. Wybór stanowiska

Lokalizacja, w której będą umieszczane donice z iglakami jest bardzo ważna, ponieważ to od niej często zależy czy roślina będzie się zdrowo rozwijać. Warunki oświetleniowe mają duże znaczenie dla wzrostu i atrakcyjnego wyglądu roślin. Jeśli donice będą eksponowane na pełnym słońcu, warto wybierać iglaki, które są odporne na intensywne promieniowanie UV, takie jak modrzewie, jałowce, sosny, tuje.

W przypadku donic umieszczonych w miejscach zacienionych lepszym wyborem będą iglaki tolerujące niewielką ilość światła słonecznego, takie jak cisy czy choiny kanadyjskie. Jest to ważne, gdy nasz balkon lub taras jest wystawiony tylko na jedną stronę świata np. na południe, lub gdy szukamy roślin do donic, których przestawianie nie jest możliwe np. donice wmontowane na stałe lub o dużych gabarytach.

3. Odpowiednia donica

Donica to nie tylko aspekt wizualny, ale przede wszystkim miejsce rozwoju rośliny. Wybierz taką, która będzie odpowiednia do wzrostu iglaka przez kilka lat - nieco większa od doniczki, w jakiej roślina została dostarczona i proporcjonalna do wielkości i kształtu części nadziemnej rośliny. Bardzo ważny jest kształt donicy w porównaniu do kształtu rośliny. Warto wziąć pod uwagę jak nasza roślina będzie wyglądać za 2-3 lata, gdy urośnie. Często decydujemy się na młode okazy, które po rozrośnięciu zmieniają diametralnie wygląd. Kształt i rodzaj donicy powinien być również dopasowany do stylu i aranżacji przestrzeni. Jeśli już posiadamy donicę, którą chcemy obsadzić iglakiem, warto wziąć ją ze sobą do szkółki (oczywiście jeśli rozmiar nam na to pozwala).

Materiałów donic jest wiele i często jest on dobierany do naszych preferencji i gustów. Szczególną uwagę jednak należy zwrócić na wagę donicy np. ceramicznej, betonowej, gdy szukamy donic na balkon. Większe donice potrafią ważyć nawet 100 kg, co może znacznie obciążyć, a nawet uszkodzić konstrukcję balkonu. W takim przypadku warto rozważyć materiały lżejsze np. donice z włókna szklanego lub donice rattanowe, które są kilkukrotnie lżejsze od donic z cięższych materiałów. 

iglaki w donicach

iglaki do donic    donica do iglaka

 4. Odpowiednie podłoże - jaka ziemia do iglaków w donicach?

Podłoże dla iglaków w donicy ma ogromne znaczenie dla ich zdrowego wzrostu i rozwoju. Idealne podłoże powinno łączyć kilka istotnych cech, by zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Ważne jest, aby podłoże było przepuszczalne i dobrze zdrenowane, co zapobiega zbyt dużemu zatrzymywaniu się wody w donicy i chroni korzenie iglaków przed gniciem. Właściwa struktura gleby, która nie jest zbyt zbita, umożliwi korzeniom swobodny rozwój oraz dostęp do powietrza.

Odpowiednim podłożem jest mieszanka torfu, kory, perlitu i nawozów mineralnych. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia przy sadzeniu roślin, najlepszą opcją będzie wybór gotowej mieszanki podłoża przeznaczonego dla roślin iglastych lub konkretnego gatunku rośliny. Zazwyczaj tak przygotowane podłoże ma odpowiedni stosunek różnego rodzaju składników, które są potrzebne roślinie do wzrostu. 

Odpowiednie pH podłoża również ma istotne znaczenie. Większość iglaków dobrze radzi sobie w lekko kwasowym lub neutralnym środowisku glebowym. Jednak są takie gatunki, które preferują zasadowe pH np. sosna czarna, modrzew. Warto mieć to na uwadze przesadzając nasze rośliny.

Dla uzyskania optymalnych efektów warto również pamiętać o regularnym nawożeniu. W chwili sadzenia iglaka w donicy można umieścić długotrwale działający nawóz, który dostarczy składników odżywczych na dłuższy okres. Później, w okresie wiosennym, warto uzupełniać nawozy na powierzchni podłoża, aby zapewnić ciągły dostęp do składników odżywczych.

jaka ziemia do iglakow

5. Kiedy sadzić iglaki w donicach?

Najlepszy czas na sadzenie większości roślin to wczesna wiosna i jesień, kiedy są one w okresie spoczynku. Jest to okres, gdy gleba jest wilgotna, a temperatura umiarkowana, co sprzyja lepszemu przystosowaniu się rośliny do nowego miejsca przed nadejściem ekstremalnych warunków pogodowych. Na pewno warto unikać bardzo wysokich temperatur oraz mrozów. 

Większość iglaków sprzedawana jest w donicach produkcyjnych, dlatego można je sadzić przez cały rok, uwzględniając powyższe porady unikania skrajnych temperatur. Rośliny z gołym korzeniem najbezpieczniej sadzić wczesną wiosną i jesienią.

6. Jak podlewać iglaki w donicach?

Jeśli zapewniliśmy swojej roślinie odpowiednie warunki do wzrostu, jej dalsza pielęgnacja nie powinna sprawiać problemu. Staraj się utrzymywać glebę w stanie wilgotnym, unikając jednak nadmiernego przelania. O ile rośliny posiada właściwy drenaż, to zazwyczaj nie powinno to sprawiać trudności. W okresie jesienno-zimowym kontynuuj podlewanie aż do momentu, gdy gleba zamarznie. Unikaj podlewania takiej gleby, gdyż woda nie wnika w nią, co może prowadzić do zamarznięcia na powierzchni i potencjalnego uszkodzenia donicy. 

Szczególnie przy większych donicach roślinę podlewać należy większymi partiami, aby woda dostała się na 20-30 cm w głąb donicy. Donice wystawione na zewnątrz muszą być wyposażone w dziury odpływowe, żeby nadmiar wody mógł bez problemu odpływać z wnętrza donicy. Zalegająca woda nie tylko może przyczynić się do gnicia korzeni roślin, ale zamarzając może uszkodzić ścianki donicy.

iglaki w donicach         iglak w donicy

 7. Jak zabezpieczyć iglaki w donicach na zimę?

W bardzo zimnym klimacie warto rozważyć zabezpieczenie donicy styropianem, owijając jej boki folią bąbelkową lub okrywając jutą. To pomoże w tworzeniu pewnego poziomu izolacji, chroniąc korzenie przed zamarzaniem.

W zimniejszych miesiącach warto zwrócić większą uwagę na stan rośliny. Usuwanie martwych igieł oraz przycięcie przed zimą zbędnych gałęzi pozwala na lepszą cyrkulację powietrza, co z kolei pomaga w zapobieganiu szkodnikom i chorobom.

Pomimo tego, że rośliny iglaste są w większości łatwe w uprawie, warto przygotować się do ich wprowadzenia do naszego ogrodu czy na taras. Wybór właściwego gatunku, dogłębne przygotowanie donicy i podłoża oraz odpowiednie terminy sadzenia są kluczowe do osięgnięcia sukcesu. Zastosowanie powyższych sprawdzonych rad pomoże Ci stworzyć piękny ogród w donicach, w którym iglaki będą się zdrowo rozwijać przez wiele lat, ciesząc oko swoją urodą i wpływając korzystnie na otoczenie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl