Impregnacja drewnianej donicy w 7 krokach 0
Impregnacja drewnianej donicy

Impregnacja drewnianej donicy w 7 krokach

Donice drewniane to nieodłączny element wyposażenia każdego ogrodu, tarasu czy balkonu. Nie tylko dodają one uroku przestrzeni, ale także stanowią idealne miejsce do uprawiania roślin. Aby jednak donice drewniane służyły nam przez długie lata, należy o nie odpowiednio dbać. Impregnacja to jedna z podstawowych czynności, które pozwolą zachować drewnu jego naturalny wygląd i właściwości. W poniższym wpisie wyjaśniamy krok po korku jak wykonać prawidłową impregnację drewnianych donic. Zapraszamy do lektury!

Impregnacja drewna - na czym polega?

Impregnacja drewna jest procesem polegającym na zastosowaniu substancji, która wnika w jego strukturę. Dzięki temu drewno jest chronione przed działaniem czynników takich jak wilgoć, promieniowanie UV, grzyby, owady i glony. Proces impregnacji można porównać do gruntowania ścian przed malowaniem. Najczęściej spotykamy bezbarwne impregnaty do drewna, ale są również takie, które zawierają pigmenty, nadające mu koloru, nie maskując jednocześnie naturalnego usłojenia. Dzięki impregnacji drewno jest bardziej odporne na uszkodzenia i dłużej zachowuje swoje właściwości mechaniczne, co pozwala na jego wydłużone użytkowanie.

Na rynku dostępne są impregnaty do drewna, które zapewniają kompleksową ochronę, ale także te o wąskim profilu ochrony, np. chroniące wyłącznie przed promieniami UV lub mikroorganizmami. Przed zakupem impregnatu warto dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją i zakresem ochrony, a najlepiej przed zakupem zasięgnąć porady specjalisty w sklepie.

impregnacja donicy drewnianej

Jak często impregnować donice drewniane?

Częstotliwość impregnacji donic drewnianych zależy od kilku czynników, takich jak: rodzaj drewna, jego grubość, stopień ekspozycji na warunki atmosferyczne i stopień zużycia. Zazwyczaj zaleca się impregnować donice drewniane co 1-2 lata, aby zapewnić im odpowiednią ochronę przed wilgocią, grzybami i insektami. W przypadku intensywnego użytkowania i ekspozycji na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz i śnieg, częstotliwość impregnacji może być większa. Zawsze najlepiej stosować się do instrukcji producenta preparatu impregnującego, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Impregnacja drewnianej donicy krok po kroku

1. Przygotowanie powierzchni. Przed impregnacją należy dokładnie oczyścić powierzchnię drewna z pyłu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Najlepiej posłuży do tego wąż ogrodowy i delikatny detergent. Po myciu donicę należy wysuszyć - jest to bardzo ważny etap! Często proces impregnacji nie jest skuteczny właśnie przez zbyt wysoką wilgotność drewna. W celu uzyskania gładkiej powierzchni, warto wykorzystać papier ścierny o odpowiedniej gradacji (najlepiej 150-200), który dobiera się w zależności od stopnia nierówności drewna. W ten sposób można również uzyskać jednolity kolorystycznie efekt.

impregnacja donic drewnianych

2Wybór impregnatu. Należy wybrać odpowiedni impregnat, który będzie dopasowany do rodzaju drewna i rodzaju zabezpieczenia, jakiego się oczekuje.

3. Nanoszenie 1 warstwy impregnatu. Przed rozpoczęciem procesu należy dokładnie wymieszać impregnat w oryginalnym opakowaniu. Optymalna temperatura otoczenia w trakcie aplikacji powinna wynosić od 5° do 25° C. Do malowania powierzchni drewna najlepiej wykorzystać specjalny pędzel lub wałek, ale impregnaty często występują również w formie sprayu.

4. Wchłanianie. Po nałożeniu impregnatu, należy pozostawić drewno do wyschnięcia, aby impregnat mógł wchłonąć się w głąb drewna. Powinno trwać to ok. 12 godzin.

impregnacja donic drewnianych

5. Wypolerowanie. Po wyschnięciu impregnatu, należy wypolerować powierzchnię drewna, aby usunąć nadmiar impregnatu i uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię. Ułatwi to również wchłanianie kolejnych warstw impregnatu. Po wypolerowaniu drewna powierzchnię najlepiej odkurzyć, żeby usunąć powstały kurz i resztki impregnatu.

6. Nanoszenie drugiej warstwy impregnatu. Powtarzamy proces nanoszenia impregnatu i pozostawiamy drewno do wyschnięcia na ok. 12 godzin.

7. Końcowa ocena. Po wypolerowaniu powierzchni, należy ocenić efekt impregnacji i upewnić się, że drewno jest dobrze zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Czy sama impregnacja wystarczy?

Po impregnacji drewna, by uchronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi, ścieraniem i wypłukiwaniem przez deszcz, warto nałożyć warstwę wykończeniową. Dostępne są różne opcje, takie jak lakier, wosk czy olej, które nadają drewnu połysk i zabezpieczają go, a jednocześnie pozwalają na wyeksponowanie jego słojów. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie farby kryjącej, która ukryje niedoskonałości i jednolitym kolorem pokryje powierzchnię.

donice drewniane impregnacja

Donica jest gotowa do użytkowania i sadzenia roślin! Pamiętajcie żeby powtarzać ten proces średnio co 1-2 lata, żeby uchronić drewno przed niszczeniem. Dzięki temu donica zachowa piękny wygląd przez długie lata! Dajcie znać w komentarzach czy impregnujecie regularnie swoje drewniane donice?

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl